
Kasmet balandžio 7 d. minima Pasaulinė sveikatos diena, kurios tikslas – atkreipti dėmesį į svarbiausias sveikatos problemas. 2025 m. Pasaulinės sveikatos dienos tema „Sveikos pradžios, viltinga ateitis“ skatina daugiau dėmesio skirti motinų ir naujagimių sveikatai gerinti. Tai aktualu ir Lietuvai, kurioje perinataliniai rodikliai yra vieni geriausių Europoje. Lietuvos medikai džiaugiasi, kad nėščiųjų priežiūra šalyje yra aukšto lygio, stengiamasi vadovautis Europoje patvirtintais algoritmais. Šiuo metu vis daugiau dėmesio kreipiama ne tik į moters sveikatą nėštumo metu, tačiau ir į emocinę būklę tiek nėštumo metu, tiek po gimdymo.
Nėštumas – tai unikalus ir labai svarbus etapas moters gyvenime, kuris reikalauja ypatingo pasiruošimo. Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos akušerės ginekologės Jurgitos Balčiūnienės, šiam laikotarpiui pasiruošti padeda įvairios priemonės – nuo informacinių lankstinukų ir paskaitų iki specialių nėščiųjų mokyklėlių.)
Gydytoja J. Balčiūnienė pastebi, kad Lietuvoje per paskutinius 10 metų gimstamumas sumažėjo maždaug 30 proc., moterys gimdo vyresnės, dažniau šeimos renkasi turėti tik vieną vaiką. Paskutiniais metais pastebėta gestacinio diabeto, nustatomo nėštumo metu, ženklus didėjimas. Šio didėjimo priežastys nėra pilnai aiškios, tačiau kaip šios ligos komplikacijas galima įvardinti didesnį naujagimių svorį, dėl ko gimdymai gali būti sunkesni.
Džiugina ir tai, kad bėgant laikui, vis gerėja galimybės nustatyti tam tikrus apsigiminus ankstyvame nėštume. Gerėjant ultragarso aparatų kokybei, plečiantis genetinių tyrimų galimybėms. Valstybė finansuoja genetinius tyrimus didelės rizikos pacientėms, kurių pagalba galima apskaičiuoti riziką, kad vaisius turi tam tikrą genetinį sindromą. Moterims pageidaujant ir turint galimybę galima atlikti ir NIPT tyrimą, kuris vis tiksliau ir plačiau diagnozuoja genetines ligas.
Pastaraisiais metais vis daugiau dėmesio kreipiama į nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų emocinę sveikatą, visom nėščioms moterims šiuo metu yra pildoma Edinburgo skalė, kuria ivertinama pogimdyvinės depresijos rizika, siekiant suteikti kuo didesnį emocinį palaikymą šiuo ypatingu, džiaugsmingu ir kartu sukeliančiu iššūkių laikotarpiu.
Zita Katkienė, viešųjų ryšių specialistė